Systemy zielonych dachów ekstensywnych

Nasza firma zajmuje się projektowaniem oraz montażem dachów ekstensywnych. W profesjonalny sposób przeprowadzamy klienta przez proces współpracy: tłumaczymy, czym są dachy ekstensywne i z jakimi korzyściami się wiążą, projektujemy plany wybranych systemów oraz montujemy je w wyznaczonym miejscu.

Nasza oferta systemów dachów zielonych obejmuje:

    • dachy Nature Impact® Roof – jako najbardziej nowoczesne dachy ekstensywne składają się z odpowiedniego systemu drenażowego, podłoża uprawowego oraz roślin w formie poręcznych modułów; są przeznaczone dla lekkich dachów płaskich i skośnych,
    • zielone dachy z matą wegetacyjną – składają się z odpowiednio dobranych, układanych oddzielnie warstw, które wpływają na poprawne i trwałe działanie zielonego dachu z roślinnością w postaci mat wegetacyjnych,
    • zielone dachy bezsubstratowe – jest to rozwiązanie, które zamiast substratu ekstensywnego wykorzystuje specjalne panele z hydrofilowej wełny mineralnej.

Zielone dachy ekstensywne są lekkie i łatwe w utrzymaniu. Sadzi się na nich rośliny sucholubne, typu mchy, zioła i rozchodniki.

Dlaczego warto postawić na zielony dach ekstensywny Nature Impact® Roof?

Zielony dach ekstensywny dobrze sprawdzi się zarówno na małym domku, jak i potężnym biurowcu. Posadzone na nim rozchodniki są odporne na suszę, słońce i wiatr. Przyczyniają się one także do zmniejszenia ilości wody opadowej odprowadzanej z dachu do kanalizacji i poprawiają izolacyjność termiczną budynku. Chronią dach właściwy przed wiatrem, gradobiciem i zalegającym zimą śniegiem. Są przy tym proste i szybkie w montażu. Moduły tworzące dach błyskawicznie zrastają się ze sobą, dzięki czemu w krótkim czasie system osiąga swoją maksymalną wydajność. Co więcej, nie obciążają zbytnio dachu, a przed ich instalacją nie trzeba przygotowywać skomplikowanego projektu. Dzięki wykorzystaniu substratów ekstensywnych zielone dachy nie wymagają częstej konserwacji.

Dobierane przez profesjonalnych ogrodników zielone dachy modułowe zachwycają swoim pięknym wyglądem i mają znaczący wpływ na środowisko. To także wsparcie dla owadów nektarolubnych oraz rozwiązanie zapewniające bioróżnorodność oraz retencję wody na bardzo wysokim poziomie. Są stylowe, oryginalne i idealnie współgrają z przestrzenią miejską.

Solarne zielone dachy

Solarne zielone dachy powstają z myślą o większym wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii, a ich wykorzystywanie przyczynia się także do znaczącej redukcji smogu oraz zanieczyszczeń środowiska. Ich konstrukcja opiera się na panelach fotowoltaicznych lub instalacjach solarno-termicznych zamontowanych na zielonych dachach płaskich.

Największą zaletą solarnych zielonych dachów jest występowanie efektu synergii, do którego przyczynia się niska temperatura powierzchni zielonej. Wpływa ona na mniejsze nagrzewanie paneli, co w konsekwencji poprawia ich sprawność i efektywność działania.

Ponadto solarne zielone dachy wykazują zdolność do retencjonowania nawet 90% wody deszczowej, co w dużym stopniu odciąża kanalizację. Stanowią także izolację termiczną budynku oraz stanowią powierzchnię użytkową.

Gdzie sprawdzi się zielony dach ekstensywny?

Zielony dach ekstensywny jest doskonałym wyborem do miejsc, w których pielęgnacja roślinności okazuje się trudna lub niemal niemożliwa. Rośliny posadzone w takich punktach są bowiem samowystarczalne. Rozwijają się samoistnie i nie wymagają zewnętrznej pielęgnacji. Mają także niewielką masę, dlatego mogą być z powodzeniem zastosowane na niemal każdej konstrukcji. Najczęściej dachy ekstensywne tworzy się w miejscach, do których nie mają wstępu ludzie. Niska masa sprawia, że rośliny można sadzić też na elementach konstrukcji o niewielkiej wytrzymałości na nacisk. Mowa tu m.in. o częściach konstrukcji hal stalowych, więźbach drewnianych oraz dachach spadzistych.

Ogrody ekstensywne można zamontować przede wszystkim na dachach ocieplonych, nad pomieszczeniami użytkowymi. Przed przystąpieniem do prac sprawdzamy jednak, czy w danym budynku da się zastosować takie rozwiązanie. Analizujemy m.in. dokładne parametry konkretnego obiektu, opierając się także na wymaganiach danego klienta.

Pielęgnacja solarnych zielonych dachów

Solarne zielone dachy nie wymagają specjalnej pielęgnacji, dlatego są one montowane przede wszystkim w miejscach trudno dostępnych. Raz lub dwa razy na rok trzeba jednak wejść na konstrukcję i sprawdzić, w jakim stanie są rośliny oraz cała instalacja solarna i nawadniająca. W tym czasie można usunąć chwasty czy siewki drzew rozsiewające się poprzez powietrze.

Kompleksowe usługi dotyczące systemów dachów zielonych

Oferujemy kompleksowe usługi obejmujące projektowanie systemów dachów zielonych oraz ich montaż. Dobieramy właściwe rośliny do specyfiki danego budynku. Odpowiednio izolujemy dach przed zasadzeniem rozchodników, by cała instalacja mogła pełnić swoją funkcję przez kolejne lata. Tworzymy zielone dachy ekstensywne o dowolnym metrażu – pracujemy nawet na bardzo dużych budynkach. Kładziemy maty rozchodnikowe wysokiej jakości, a także odpowiednio zabezpieczamy inwestycję przed działaniem czynników zewnętrznych.

Zapraszamy do kontaktu klientów zainteresowanych naszymi dachami ekstensywnymi. Po ustaleniu szczegółów przedstawimy wycenę danego zlecenia.