Zielone torowiska

Zielone torowiska możemy zainstalować zarówno na torowiskach nowobudowanych, jak i tych modernizowanych. Do ich tworzenia wykorzystujemy rośliny takie jak rozchodniki, zioła i mchy. Są one bowiem dostępne w wielu kolorach, dzięki czemu można dopasować je do infrastruktury całego miasta. Zielone torowiska, podobnie jak ściany i zielone dachy ekstensywne, tłumią hałas, zapewniają mieszkańcom betonowych miast kontakt z naturą i pozytywnie wpływają na wygląd miejskiego krajobrazu.

Dlaczego warto zainstalować zielone torowisko?

Zielone torowiska warto zainstalować nie tylko dlatego, że poprawiają wygląd miasta, lecz także ze względu na wiele praktycznych funkcji, które pełnią. Najważniejsze z nich to:

• pochłanianie spalin i oczyszczanie powietrza;
• obniżanie temperatury terenu podczas upałów poprzez odparowywanie wody (naturalna klimatyzacja);
• zapewnianie odpowiedniej retencji przy ulewnych deszczach i zmniejszanie ryzyka podtopienia;
• zmniejszanie hałasu wydawanego przez tramwaje i inny ruch uliczny nawet o kilka decybeli.

Zielone torowiska nie wymagają koszenia ani podlewania. Nie potrzebują także częstej konserwacji, co sprawia, iż nawet w największych miastach zawsze wyglądają na zadbane. Ekologiczne torowiska stanowią również znakomite narzędzie obrony miast przed zmianami klimatycznymi tak jak zielone ściany z mchu. Dzięki wielu funkcjom wpływającym na retencję wody czy pochłanianie spalin zielone torowiska korzystnie wpływają na stan środowiska.

Zielone torowiska nie wymagają koszenia, dlatego coraz częściej zastępują w przestrzeniach miejskich trawniki. Brak pielęgnacji sprawia, że nie jest konieczne angażowanie dodatkowych ekip odpowiedzialnych za utrzymanie porządku w mieście. W większości ośrodków tramwaje działają od wczesnych godzin porannych aż do późnego wieczora. Wówczas pielęgnowanie trawy porastającej przestrzeń między szynami staje się dość skomplikowane.

Rozchodniki sadzone na zielonych torowiskach są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Odpowiednio przygotowana warstwa drenażowa pozwala na zachowanie właściwego nawodnienia nawet w trakcie suchych okresów. Co więcej, rozchodniki, zioła i inne rośliny o niskich wymaganiach środowiskowych są odporne także na działanie skrajnych temperatur. Torowiska tego typu mogą więc zachować swój doskonały wygląd nawet w sytuacji, gdy przez całą zimę są pokryte śniegiem.