Zielone dachy są obecnie rozwiązaniem nie tylko modnym, ale przede wszystkim, ekologicznym. Doskonale sprawdzają się w miastach, gdzie nie ma miejsca na duże ilości zieleni, która tak bardzo niezbędna jest dla naszego zdrowia; wszędzie tam, gdzie panuje powszechna w miastach ‘betonoza’. Zabezpieczają nasze nieruchomości przed podtopieniami w okresach intensywnych opadów, kiedy systemy kanalizacji nie są w stanie odebrać nadmiaru deszczówki. Jest to opcja, którą można zastosować zarówno w małych, jak i dużych inwestycjach. Stanowią one pełne rozwiązanie systemowe, posiadające odpowiedni drenaż, podłoże uprawowe oraz rośliny.
Takie systemowe rozwiązanie jeśli chodzi o zielone dachy, sprawia, że możliwe jest układanie poszczególnych modułów gotowego zielonego dachu bezpośrednio na hydroizolacji dachu. Tym sposobem uzyskujemy natychmiastowy, piękny efekt. Część korzeni w każdym z modułów znajduje się na zewnątrz, dzięki czemu łatwo dochodzi do ich zrastania się pomiędzy sobą, co stanowi podstawę do solidnego i bezpiecznego dachu. Kluczowe jest tu zapewnienie odpowiedniego drenażu i odprowadzania wody. Dzięki opatentowanym rozwiązaniom nadmiar wody nie zalega na dachu, tylko jest bezpośrednio i natychmiast odprowadzana do systemu kanalizacji.
W dziedzinie zielonych dachów możemy postawić na różne ciekawe rozwiązania i rośliny. Jednak warto omówić ich dobór ze specjalistą. Wówczas zyskamy pewność, że właśnie takie rozwiązanie będzie doskonale sprawdzać się właśnie na naszym dachu. Duże znaczenie ma również wysoki poziom retencji wody opadowej, czyli czasowe zatrzymywanie jej w warstwie podłoża, tak, aby rośliny mogły być stale zasilone.
Coraz częściej możemy spotkać się ze stosowaniem zielonych dachów w różnych budynkach. Nie dzieje się tak bez powodu. Po pierwsze pozwalają one na skuteczne gromadzenie wody deszczowej, pozwalają obniżać latem temperaturę budynku i otoczenia oraz oczyszczają powietrze, co ma znaczenie w dużych miastach, wpływają również na przedłużenie trwałości dachu, ograniczają hałas w otoczeniu, podnoszą wartość rynkową budynku, zwiększają bioróżnorodność i tworzą warstwę ognioodporną.