Z roku na rok rośnie zainteresowanie ekologicznymi rozwiązaniami i materiałami związanymi z budownictwem. Stawianie własnego domu jednorodzinnego, modernizacja budynków gospodarczych czy użytkowych to świetny moment na zainteresowanie się zielonym dachem. Możliwości, jakie daje, są ogromne, a przy tym dbamy o nasze środowisko.
Zielone rozwiązania coraz częściej docierają do branży budowlanej, przemysłowej czy produkcyjnej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy mały gest i każda zmiana pozwalają przyczyniać się do poprawy stanu środowiska. Wiemy, jak jest ono zniszczone i przez to rośnie świadomość konsumentów o konieczności zmiany podejścia choćby do budowy dachów. Jeśli ekologiczne materiały i sposób budowy to za mało i chcielibyśmy zmienić nasze otoczenie jeszcze bardziej, warto sprawdzić, czy lepszym rozwiązaniem dla nas nie będzie zielony dach. Na czym polega jego fenomen?
Dach to niezwykle ważny element każdego budynku. Od niego zależy wygląd domu, ale również pełni funkcję ochronną konstrukcji ścian, a także jest częścią systemu grzewczego. To przez dach ucieka najwięcej energii, więc powinien być szczelny i skonstruowany tak, aby chronić strukturę i pomieszczenia wewnątrz przed działaniem wody, wilgoci i wiatru. Jak to ma się do budowania zielonych dachów? Czy posiadanie roślin na dachu nie szkodzi jego strukturze? Wyróżnia się kilka rodzajów tego typu pokrycia. Można spotkać dachy porośnięte rozchodnikami i mchem, a można też zauważyć tarasy na dachu, które tworzą dodatkową zieloną przestrzeń w danej lokalizacji. Przede wszystkim najbezpieczniej jest, gdy o takim dachu zdecydujemy już na etapie projektu domu. Dzięki temu zapewnić można odpowiednie wzmocnienie i strukturę, która musi być nieco inna niż przy tradycyjnym pokryciu dachowym. Tutaj konieczne jest mocniejsze wsparcie, aby ziemia i rośliny nie wypaczyły i nie uszkodziły stropu. Zielone dachy montowane są też na budynkach już istniejących, ale ze względów technicznych i formalnych nie każda forma zielonego dachu jest możliwa do zainstalowania. Najczęściej to zastosowanie mają dachy ekstensywne. Dobrym rozwiązaniem jest ich forma modułowa. Zielone dachy można zakładać je na dachach płaskich i z lekkich pochyleniem. Ważne jest położenie warstwy hydroizolacyjnej, termoizolacji oraz warstwy ochronnej z geowłókniny czy papy. W kolejnych etapach należy zadbać o drenaż, dzięki czemu pozbędziemy się nadmiaru deszczówki i warstwę filtrującą oraz podłoże do roślin.
W dzisiejszych czasach daje się zauważyć tendencję do zmniejszania terenów zielonych w miastach. Nie pozostaje to bez wpływu na nas i nasze środowisko. W wielu krajach zakładanie zielonych dachów to popularny sposób na ograniczenie podtopień przy obfitych opadach oraz walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Zakładanie roślinności na dachach zarówno płaskich jak i skośnych to ekologiczny sposób na tworzenie dodatkowych filtrów dla zanieczyszczeń powietrza i wody, rośliny produkują tlen i pochłaniają szkodliwy dla nas dwutlenek węgla. To też dodatkowa termoizolacja samego budynku, gdyż ciepło nie ucieka zimą, a latem zyskujemy ochronę przed działaniem wysokiej temperatury. Dzięki temu zmniejszamy wydatki na ogrzewanie i klimatyzację. Lepiej też tłumią hałas, co jest szczególnie doceniane w dużych miastach. Jeśli zielony ogród ma być tarasem, na którym spędzamy czas z rodziną, ma on również wpływ na naszą psychikę. A dodatkowe miejsce na uprawę ziół lub warzyw z pewnością jest ciekawym sposobem na urozmaicenie naszej diety.