Zielone dachy w Polsce spotykane są coraz częściej. Wiele osób przekonało się o ich wyjątkowym charakterze i zaletach, jakie mają. Chodzi głównie o ich wpływ na ekologię, korzyści dla społeczeństwa i efekty wymierne. Dzięki takim instalacjom można zaoszczędzić wodę, oczyścić powietrze i obniżyć temperaturę otoczenia. Czy coś jeszcze?
Zielone dachy pozwalają na obniżenie temperatury otoczenia. Roślinność częściowo pochłania i odbija światło słoneczne, można więc stworzyć bardziej przyjazny klimat w okresie upałów. Jest to również efektem zastosowania specjalnego substratu glebowego, który jest naturalną warstwą izolacji termicznej. Klimatyzacja w budynku nie musi być wówczas nastawiona na wysoką moc, można więc zaoszczędzić energię elektryczną.
Pozytywnym skutkiem jest również zwiększenie efektywności paneli słonecznych. Dzięki zieleni dach jest chłodniejszy, a systemy fotowoltaiczne wydajniejsze. Montaż dachów zielonych przynosi również korzyści w postaci znacznego wydłużenia trwałości dachu. Dobrze wykonane pokrycie jest chronione przez rośliny przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, wiatr i śnieg.
Zielony dach nadaje budynkowi zrównoważonego, naturalnego wyglądu. Jeśli jest atrakcyjny pod względem kosztów energii i estetki, znacząco zyskuje na wartości. Ma to znaczenie podczas sprzedaży lub wynajmu obiektu. Walory te powinni docenić np. deweloperzy, którym cena nieruchomości z roślinnością na dachu przyniesie większe zyski.
Zielony dach wiąże się ze zmniejszeniem ilości pracy, jaką trzeba wykonać, by utrzymać go w dobrej kondycji. Zabiegi pielęgnacyjne są ograniczone do minimum, zwłaszcza gdy jest on wykonany z mat wegetacyjnych.