Zielone dachy to nie tylko moda, która widać na dobre zagościła w krajobrazach nowoczesnych miast i miasteczek. To rozwiązanie architektoniczne, które pozwala uchronić właścicieli budynków, którzy statystycznie często cierpią w wyniku podtopień. Zobaczmy zatem, na czym polega zielona infrastruktura i w jaki sposób pomaga walczyć z podtopieniami po gwałtownych ulewach.
Zielone dachy, a patrząc nieco szerzej zielona infrastruktura to instrument architektoniczny, który wykorzystuje przyrodę w celu osiągnięcia określonego rodzaju korzyści ekologicznych, gospodarczych i społecznych (tzw. usługi ekosystemów). Zielone dachy to sposób nie tylko na walkę z podtopieniami, ale również sposób na stworzenie przyjaznego mikroklimatu w miastach, zwłaszcza tych, w których problemem jest ogromna ilość zalegającego smogu.
Podstawową zaletą zielonych dachów jest retencja wody opadowej i znaczna redukcja zanieczyszczeń zawartych w powietrzu – zarówno tych gazowych, jak i pyłowych. Dachy zielone wpływają na poprawę jakości powietrza w miastach oraz znacznie poprawiają izolację termiczną budynków, zmniejszając koszty energii.
Zielone dachy mogą być instalowane zarówno na dachach obiektów nowych, jak i tych, które zostały oddane już do użytku po odpowiednich pracach adaptacyjnych. Ich uniwersalność polega na tym, że spokojnie sprawdzą się na dachach o bardzo dużej powierzchni (np. hipermarkety) oraz tych mniejszych, jakie są w domach jednorodzinnych, czy nawet na domkach i wiatach ogrodowych. Mogą przyjmować formę dachów zielonych ekstensywnych z niską roślinnością o niewielkich wymaganiach biologicznych, lub zielonych dachów intensywnych, z roślinami typowymi dla ogrodów.
Na szczególną uwagę w przypadku zielonych dachów zyskuje fakt, iż dobrze zaprojektowany zielony dach na terenie zurbanizowanym (miejskim) znacznie poprawi walkę z podtopieniami w trakcie intensywnych opadów atmosferycznych. Zielone dachy bowiem są idealne do budowy efektywnych systemów rozproszonej retencji i zagospodarowywania wody opadowej w miejscu, gdzie występują zwiększone opady deszczu.
Zielona infrastruktura jest bardzo skuteczna poprzez zapewnienie retencji wody w miejscu jej opadu i dzięki opóźnieniu spływu deszczówki z dachu. Żadne systemy rynnowe, budowanie zbiorników na deszczówkę nie daje tak rzeczywistych efektów walki z nadmiarem wody, jak zatrzymanie wody opadowej w systemie zielonych dachów. Są one dobrym uzupełnieniem kanalizacji burzowych, dzięki czemu możliwe jest prawie 100% zabezpieczenie terenów zalewowych, ulegających podtopieniom podczas gwałtownych ulew. Jak pokazują różnego rodzaju badania, zielone dachy wchłaniają od 50 do 80% rocznego opadu deszczu spadającego na dach.
Zielone dachy znakomicie sprawdzają się w rozwiązaniach zgodnych z ogólnopolskim programem „Moja woda”.