Zielone dachy ekstensywne zapewniają wiele korzyści dla środowiska i ludzi. Nie wymagają pielęgnacji, są lekkie i estetyczne. Składają się z roślinności i podłoża uprawowego o niewielkiej głębokości. Wykorzystywane kwiaty, trawy i zioła zwykle tolerują suszę, wystarczy im nawadnianie przez deszcz. Co jeszcze warto wiedzieć o takich konstrukcjach?
Zielony dach ekstensywny powstaje na powierzchni nieużytkowej, obsadzonej samowystarczalnymi gatunkami roślin. Są one odporne na skrajne warunki atmosferyczne i nie wymagają pielęgnacji. Należą do nich w szczególności:
Podłoże uprawowe pod dachy ekstensywne może składać się z różnych materiałów, takich jak gleba, piasek, żwir lub kombinacja tych materiałów. Głębokość wybranej powierzchni wynosi zazwyczaj od 5 do 20 centymetrów. Tak podłoże, jak i roślinność umieszczone są na wodoodpornej membranie, która chroni konstrukcję przed przemakaniem i uszkodzeniem jej przez wodę.
Ekstensywny zielony dach zapewnia wiele korzyści dla środowiska i ludzi. Pomaga zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza poprzez wychwytywanie kurzu i innych zanieczyszczeń. Przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia hałasem poprzez pochłanianie fal dźwiękowych, zanim dotrą one do ziemi. To sprawdzony sposób na zmniejszenie zużycia energii poprzez zapewnienie izolacji budynków. W efekcie łatwo w nich utrzymać chłód latem i ciepło zimą. Stanowi także siedlisko dla dzikich zwierząt, takich jak ptaki i owady, co może pomóc w promowaniu różnorodności biologicznej na obszarach miejskich.
Utrzymanie ekstensywnego dachu jest niekłopotliwe, nie wymaga wiele pracy.